Wykaz usług stomatologicznych

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Stomatologia zachowawcza jest najistotniejszym elementem terapii dentystycznej. Zajmuje się leczeniem ubytków próchnicowych oraz metodami zachowania zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, wypełnienie zęba może być wykonane w bardzo estetyczny sposób, przywracając zębom piękny wygląd. Stosujemy najwyższej klasy wypełnienia, które zapewniają wysoką estetykę i trwałość. Dużym problemem dla Pacjentów są również ubytki klinowe, przydziąsłowe, oraz odsłaniające szyjki zębów. Powodują one zwiększoną nadwrażliwość zębów zwłaszcza na zimne powietrze i słodko - kwaśne pokarmy. Pomagamy takim Pacjentom poprzez wypełnianie dużych ubytków oraz lakierowanie niewielkich.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Wybielanie

Wybielanie jest to szybki i bezbolesny sposób rozjaśnieniu koloru zębów o kilka odcieni, który może wpłynąć na Twoje dobre samopoczucie.

Proponujemy wybielanie nakładkowe nocne.

Na podstawie pobranych wycisków szczęki i żuchwy zostają wykonane 2 elastyczne nakładki, idealnie przylegające do Twoich zębów, dzięki czemu są zdecydowanie lepsze od termoformowalnych lub innych tańszych produktów ze sklepu. Do profesjonalnie wykonanych indywidualnych nakładek otrzymasz skuteczny żel wybielający wiodącej firmy Opalescence. Ten sposób wybielania gwarantuje długotrwały efekt, a jednocześnie jest łagodniejszy dla szkliwa. Pacjent, po przeszkoleniu przez lekarza, wykonuje zabiegi samodzielnie w domu. Do uzyskania pożądanego efektu wystarczy czasem tylko 2-3 dni.

Do innych zabiegów wybielania uśmiechu zaliczamy: usuwanie osadów - piaskowanie, korony, licówki.

Kosmetyczna zmiana koloru, kształtu zęba

Jeśli nie jesteście Państwo zadowoleni z koloru swojego zęba - jest ciemniejszy od pozostałych zębów, z jego kształtu – ząb jest za krótki, za długi, skrzywiony, lub jeśli chcielibyście zlikwidować nieestetyczne przerwy miedzy zębami i poprawić estetykę swojego uśmiechu, to ten zabieg jest propozycją dla Was!

Kosmetyczna zmiana koloru, kształtu zęba jest to odbudowa lub uzupełnienie brakujących tkanek zęba w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnego wyglądu, zarówno pod względem kształtu anatomicznego, jak i przywrócenia naturalnej kolorystyki. Są to tzw. LICÓWKI. Wykonując licówki opracowuje się ząb bardzo oszczędnie, usuwając tylko niewielka ilość powierzchni licowej zęba, podczas gdy robiąc koronę zęba opracowuje się cały ząb w stopniu zaawansowanym. Wykonujemy LICÓWKI z materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych.

ENDODONCJA – LECZENIE KANAŁOWE

Endodoncja jest metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi (nerwa) zęba, które są najczęstszą przyczyną bólu zęba. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu gutaperką wraz z materiałem uszczelniającym. Po leczeniu kanałowym bardzo ważna jest odbudowa zęba, który zazwyczaj jest bardzo zniszczony i kruchy. Wtedy pomocne staje się wykonanie wkładu koronowo - korzeniowego, który wzmacnia strukturę zęba. Naszym celem jest wyleczenie i zachowanie każdego zęba, a jego usunięcie jest naprawdę ostatecznością.

Dobrze wyleczony kanałowo ząb, po rekonstrukcji może służyć przez długie lata!

PROTETYKA

Wczesne odtworzenie brakującego zęba zapobiega powikłaniom!

W  związku z tym proponujemy Państwu bogatą ofertę uzupełnień protetycznych:

Protezy

Protezy elastyczne – wykonane są z tworzywa elastycznego, bez elementów metalowych. Są estetyczne i bardziej wytrzymałe niż protezy akrylowe. Pod wpływem ciepła uelastyczniają się w buzi pacjenta, co daje pacjentowi lepszy komfort noszenia protez.

Protezy szkieletowe - ruchome uzupełnienie protetyczne których delikatna i lekka konstrukcja metalowa zapewnia nieporównywalny komfort w stosunku do grubej plastikowej płyty typowych protez osiadających. Wskazane przy częściowych brakach uzębienia.

Protezy akrylowe osiadające - wykonywane przy rozległym lub całkowitym braku uzębienia. Odbudowują utracone czynności żucia, poprawiają wymowę, oraz przywracają wygląd estetyczny.

Korony

Korony porcelanowe - pozwalają na odbudowę rozlegle zniszczonych lub złamanych zębów. Kolor i przezierność porcelany są dobierane indywidualnie, aby korona nie odróżniała się od reszty zębów.

Korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, kosmetyczne, eleganckie.

Mosty

Most porcelanowy - to odbudowa niedużych braków zębowych przez wykonanie konstrukcji z połączonych ze sobą koron porcelanowych.

Nowość

Mosty z włókna szklanego - są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy brakuje jednego zęba. Odtwarza brak pojedynczego zęba i oszczędza zęby sąsiadujące przed szlifowaniem. Nie wymaga mocnego szlifowania zębów obok, tak jak to jest w przypadku mostów porcelanowych. Estetyczne i trwale, godne polecenia.

Utrata zęba niesie za sobą poważne konsekwencje!
  • przechylanie/wysuwanie zębów w kierunku luki (w wyniku utraty kontaktu z zębem sąsiednim/przeciwstawnym), czyli tzw. Objaw Godona,
  • zmiany w zgryzie,
  • przeciążenie strony przeciwległej i związane z tym dysfunkcje stawu skroniowo – żuchwowego,
  • zanik kości w miejscu usuniętego zęba.

PROFILAKTYKA - HIGIENA

W trakcie każdej wizyty lekarz oceni stan zębów i dziąseł, rezultaty pielęgnacji przez pacjenta jamy ustnej i wyniki leczenia. Udzieli instruktażu prawidłowego czyszczenia zębów, poleci najlepsze pasty do mycia zębów, pomoże w zlikwidowani złych nawyków, a także przeprowadzi odpowiednie niezbędne zabiegi, takie jak:

Usunięcie kamienia nazębnego - skaling

Jest to zabieg usunięcia kamienia nazębnego przy pomocy specjalnego urządzenia skalera ultradźwiękowego, lub ręcznymi narzędziami (zapobiega paradontozie i przywraca czystość zębom).

Polerowanie - polishing

Nadający gładkość, połysk zębów i uczucie świeżości.

Piaskowanie - air flow

Polega na usunięciu przy pomocy zapachowego proszku z powierzchni zębów, ciemnych osadów i przebarwień z kawy, herbaty lub papierosów.

Lakierowanie preparatem fluorowym

Zabieg zapobiegający próchnicy zębów mlecznych i stałych oraz nadwrażliwości zębów. Fluor zawarty w lakierze oddziałuje na obecne w szkliwie związki wapnia. Pod wpływem fluoru związki wapnia słabiej rozpuszczają się w kwasach, których w jamie ustnej jest mnóstwo szczególnie po jedzeniu. Szkliwo zębów staje się odporne na kwasy i na bakterie próchnicotwórcze. Związki fluoru hamują wzrost bakterii.

Zabieg lakierowania zalecany u dzieci raz na kwartał, a u dorosłych 2 razy w roku.

Fluoryzacja

Zabieg zapobiegający próchnicy zębów mlecznych i stałych oraz nadwrażliwości zębów.

Fluoryzacja wzmacnia zęby. Fluor uwalniany z stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo wzmacniając jego strukturę i czyni go bardziej odpornym na działanie kwasów płytki nazębnej. Ponadto fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa.

Fluoryzację powinno się wykonywać przy okazji wizyt kontrolnych. Zalecene 2 razy w roku.

Lakowanie

Lak szczelinowy to zabezpieczanie przed próchnicą wszelkiego rodzaju bruzd, szczelin i otworów znajdujących się na powierzchniach zębów stałych i mlecznych oraz zabezpieczanie przed próchnicą niewielkich bruzd i szczelin znajdujących się w otoczeniu opracowanych ubytków.


RENTGENODIAGNOSTYKA

Zdjęcie rentgenowskie punktowe zęba z radiowizjografią, która umożliwia wykonanie zdjęcia cyfrowego ze zmniejszoną dawką promieniowania w porównaniu do zdjęć na kliszy.

Metoda ta umożliwia poznanie stanu uzębienia w powiększeniu i daje lepsze możliwości diagnostyczne a zatem skuteczne szanse na wyleczenie.

Krwawienie z dziąseł, ich zaczerwienienie, obrzęk i bolesność
ALARM !!!

świadczą o stanie zapalnym. Periodontologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Nieleczone zapalenie dziąseł najczęściej przechodzi w zapalenie przyzębia (parodontoza). Dochodzi wówczas do zaniku kości wyrostka zębodołowego, odsłonięcia szyjek zębowych, przemieszczania się zębów, rozchwiania, a nawet do ich utraty. Zmiany zachodzące w parodontozie są nieodwracalne. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zacząć leczenie i zahamować toczący się proces chorobowy. Najczęstszą przyczyną takiego stanu są złogi, naloty  na zębach oraz kamień nazębny.
Jak temu zaradzic?
   Oto nasza propozycja:
Regularne wizyty kontrolne co 3 - 6 miesięcy.

BRUKSIZM - ZGRZYTANIE ZĘBAMI

Bruksizm (zgrzytanie zębami) to nadmierna, mimowolna aktywność mięśni żwaczy prowadząca do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie. Najczęściej występuje w czasie snu (sleep bruxism) i powoduje  jego zaburzenia. Podobne zjawisko, być może odrębne od bruksizmu nocnego, może jednak występować także w dzień.

Napięcie mięśni żwaczy w czasie epizodu bruksizmu jest niezwykle silne. Tarcie i zgrzytanie zębami w czasie epizodów bruksizmu może prowadzić do starcia powierzchni żujących i siecznych zębów, uszkodzeń uzupełnień protetycznych a nawet złamań zębów. Bruksizm jest dysfunkcją aparatu stomatologicznego, a jednocześnie zaburzeniem snu. Być może powinien być widziany jeszcze szerzej. W literaturze dotyczącej bruksizmu pojawiają się dane, że niektóre osoby z tym schorzeniem miewają zaburzenia snu podobne do osób z depresją, gorzej funkcjonują w ciągu dnia, są męczliwe, odczuwają różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Są podstawy przypuszczać, że w etiologii tej choroby odgrywa rolę trudna sytuacja życiowa, ale także osobnicza nadwrażliwość na stres.

Leczenie stomatologiczne bruksizmu polega na usuwaniu nieprawidłowości zgryzu oraz stosowaniu szyn i płyt ograniczających ruchy żuchwy, chroniących uzębienie. W następnym etapie naprawia się ubytki spowodowane bruksizmem. Zaleca się także farmakoterapię, choć jej zasady nie są ściśle ustalone, a wiele leków okazało się nieskutecznych. U części chorych przydatne okazały się leki z grupy leków zmniejszających napięcie mięśni (miorelaksujących).

U nas możecie Państwo otrzymać szynę stosowaną do leczenia bruksizmu. Z wieloletniego doświadczenia wiemy ,że używanie takiej szyny przez jeden miesiąc ,daje konkretne rezultaty.

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć!!!
Regularne przeglądy, zabiegi czyszczenia kamienia i lakierowania zębów zapewnią Państwu Piękny Uśmiech na długie lata!